Başkanın Mesajı

Türk Sivil Havacılığının Değerli Paydaşları,

 

Havacılık sektörü yaklaşık 1,5 yıldır COVID-19 pandemisi ve otoritelerin önlem amaçlı olarak yürürlüğe koyduğu seyahat kısıtlamalarının gölgesinde faaliyet gösteriyor. Bu kısıtlamaların etkisiyle gerileyen yolcu talebi, 2020 yılında global olarak 2019’un ancak %40’ına ulaşabildi. Satış gelirlerindeki düşüş ise daha da belirgin seviyedeydi. Global olarak sektörün dış hatlarda 250 Milyar USD, iç hatlarda ise 120 Milyar USD gelir kaybı yaşadığı hesaplanıyor.

 

2021 yılına baktığımızda, özellikle hızlı aşılama programları sayesinde tüketici güveninin artması ve kısıtlamaların bir miktar gevşetilmesi, sektörün normalleşme yolunda mesafe kat etmesini sağlıyor. Yüksek sezonumuz olan yaz mevsimine girişle birlikte global toplamda yolcu sayısının 2019’un yaklaşık %55-%60’ına kadar yükseldiğini görüyoruz. Bu doğrultuda sektörün 2021’de özellikle iç hatlarda gelir kaybının 2020’ye göre belirgin şekilde azalacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de de benzer bir trend izlendi ama özellikle yüksek sezonda daha kuvvetli bir performans göstererek ayrıştığımızı söyleyebiliyoruz.

 

Henüz normale dönüş için net bir tarih vermek zor; çünkü pandemiyle ilgili belirsizlikler ne yazık ki devam ediyor. Ancak aşı sertifikası olan yolcuların seyahat kısıtlamalarından muaf olmasına yönelik çalışmalar ve görüşmeler, geleceğe daha umut dolu bakabilmemizi sağlıyor. Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen havacılık sektörünün paydaşları olarak, bu zorlu dönemde üstün gayret gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz. Bütün gayretimiz, mümkün olan en kısa sürede kriz öncesi döneme dönebilmek, diğer bir deyişle 2019 seviyelerini yeniden yakalayabilmek...

 

Sivil havacılığımızın pandemi öncesindeki günlere dönmesi, daha da gelişmesi ve dünyadaki yükselen konumunun güçlenmesi için Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) olarak üzerimize düşen tüm görevleri eksiksiz yerine getirmeye hazırız.

 

Koşullar ne kadar zorlu olursa olsun, değerli üye şirketlerimizden aldığımız güçle ve onlarla birlikte, sektörümüze ve ülkemize katma değer sağlamak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 

Sevgi ve saygılarımla,

 

Mehmet T. Nane

Yönetim Kurulu Başkanı